Novinky
Kozmetika 3. tisícročia?
V ostatnom čase, keď otváram čísla populárnych farebných týždenníkov alebo mesačníkov pre ženy, až sa bojím, čo sa zasa dozviem za informáciu o novom zázračnom kozmetickom prípravku - kréme, mlieku, šampóne, a už vopred mám nepríjemný pocit v hrdle, že to vari ani „neprežujem“. Stáva sa to aj vám?
Skutočne, napriek tomu, že v tejto oblasti mám dosť informácií, takpovediac z prvej ruky, niekedy si pri čítaní pripadám ako Alica v krajine zázrakov. Sú to pre laika samé tajomné názvy: sfingolipidy, pektíny, multiminerály, provitamíny, gingko biloba, biolyzát Hafnia atď. Pritom by bolo také jednoduché napísať: Ľudia, vraciame sa k prírode! Opúšťame pódium veľkej syntetickej chemickej mágie a znova objavujeme a nachádzame to, o čom už dávno vedeli naši predkovia - že príroda je našou najväčšou a najspoľahlivejšou pokladnicou. Iba k nej nájsť ten správy kľúč.
Samozrejme, nové technológie umožňujú nevídané kombinácie a uvoľňovanie zakliatej sily. A tak sa rodia nové výrobky. Vďaka tvorivej invencii tvorcov receptúr a možnostiam výrobcov kozmetických prípravkov sa na našom trhu objavuje stále niečo nové. A je to aj dobre. Po informáciách, že kozmetické prípravky s obsahom hovädzích kolagénov a lipidov nie sú (vzhľadom na BSE) vhodné na používanie, musíme mať možnosť vybrať si niečo iné.
Vivat, termálna voda!
Tak, čo teraz vo svete nových kozmetických prípravkov skutočne „frčí“... Predovšetkým voda. Nie, nezľaknite sa, tá, ktorú púšťame z vodovodného kohútika, to iste nie je. Využíva sa termálna voda, ktorej vlastnosti sú rokmi osvedčené, preverené nespočetnými testmi v laboratóriách a exaktne dokázané klinickými skúškami. V tomto smere patria na čelo pelotónu francúzski výrobcovia kozmetických prípravkov. Na trhu je hneď niekoľko kozmetických firiem, ktoré termálne vody pochádzajúce z rôznych lokalít používajú. Už samotné názvy prameňov sú priam pohladením. Napríklad taká „zamatová voda Mélusine“. Tento prameň by ste našli v srdci Francúzska, départment Vienne, mestečko La
Roche-Posay. Sú to najväčšie hydrotermálne kúpele v Európe, ktoré sa špecializujú na liečbu kožných ochorení (ekzém, psoriáza), ale aj miesto špecializovaných laboratórií a výroby tzv. dermatokozmetických prípravkov - La Roche-Posay, Laboratoire Pharmaceutique (v lekárňach od leta). Termálna voda z La Roche-Posay má unikátne zloženie - je to predovšetkým vysoký obsah selénu, ďalej v nej nájdete magnézium, zinok, meď a iné. Prvé rozbory vykonal už v roku 1617 kráľovský lekár Pierre Milon. Neskôr bolo preukázané, že voda má výborné protizápalové a omladzujúce účinky a pôsobí voči voľným radikálom. Možno ju používať samostatne, v zvláštnych rozprašova-čoch, alebo tvorí súčasť celej palety dermatokozmetických prípravkov - krémov, mliek, mastí. Velikán na kozmetickom trhu, firma Vichy, využíva pri príprave mnohých svojich prípravkov zasa Lukášovu termálnu vodu „Eau thermale de Lucas“. Je charakteristická vyváženým obsahom minerálov, bikarbonátu, kalcia, sodíka, kália, sulfátov a oligoelementov - železa, magnézia, mangánu, stroncia. Iná termálna voda - AvŹne - je z prameňa Saint-Odile. Využíva ju firma Laboratoires Dermatologiques AvŹne (na našom trhu od budúceho roka) a pramení na juhu Francúzska v oblasti kúpeľného centra Avene-les-Bains. Jej vynikajúce vlastnosti sú známe od roku 1809 - obsahuje bikarbonát, kalcium, magnézium, admium a selén. Svojimi vlastnosťami je originálna aj termálna voda d’Uriage. Ďalšia francúzska firma Bioderma zasa využíva zvláštnym spôsobom upravovanú vodu - tzv. micelárne roztoky.
Návrat ichtyolu
Skutočne veľkolepý návrat na scénu (nielen medicínsku, ale aj kozmetických prípravkov) oprávnene môžeme zaznamenať u nenápadného, alebo pokiaľ by sme chceli parafrázovať, usilovného a nenahraditeľného robotníka na poli liečby kožných ochorení - Ichtamolu - ichtyolu. Je to prírodná látka používaná viac ako 110 rokov vo farmakológii, medicíne a kozmetike a doposiaľ nestratila nič zo svojej účinnosti a
opodstatnenosti. Ichtyol sa používa v ľudovom liečiteľstve vyše 7 storočí na veterinárne aj humánne účely. Už v stredoveku bol zaznamenaný výrazný liečivý efekt látky nazývanej „smrad-ľavý“ olej. Prvé zaznamenané lekárske správy o jeho medicínskom použití pochádzajú z pera lekára - Taliana P. A. Mattioliho (1501-1577). Ale hlavná zásluha pri zavedení ichtyolu do praxe sa pripisuje hamburskému lekárovi - dermatológovi Paulovi Gerson Unnovi (1850-1929). Ten v roku 1882 napísal prvú vedeckú prácu, v ktorej vyzdvihol výborné liečivé účinky ichtyolu a presne odlíšil ichtyol od dreveného a kamenouhoľného dechtu. Ako účinné látky sa využívajú najmä frakcie tmavého a bieleho ichtyolu. Biely, na rozdiel od tmavého ichtyolu, má lepšie estetické parametre a je účinnejší, ale aj výrazne drahší. Po istom útlme výroby kozmetík s ichtyolom sa táto látka oprávnene znova dos-táva do popredia. Jedným z najväčších svetových výrobcov s programom medicínskych a kozmetických prípravkov s ichtyolom je nemecká farmakologická spoločnosti Ichtyol Gesellschaft Cordes, Hermani et comp., Hamburg. Poznatky o vynikajúcich vlastnostiach ichtyolu zúročila aj firma Laboratoires Pierre Fabre a jedna z jej dermatokozmetických línií - Ducray. Obsahuje šampóny a krémy s obsahom ichtyolu. Bokom neostávanú však ani naši najbližší susedia. V Českej republike sa už
viac ako 8 rokov predáva vynikajúce mydlo z obsahom ichtyolu (Sano - poznajú ho aj naši pacienti), ktoré je v podstate svetovým unikátom.
Ichtyol sa totiž výborne spracováva do tekutých a krémových prípravkov, ale tuhé mydlo s jeho obsahom zatiaľ dokázala chemicky „skonštruovať“ iba jediná firma na svete - Deta-VÚSCH Benátky nad Jizerou a vyrobiť česká firma For Merco. V roku 1999 bola na Slovensku zrealizovaná „Multicentrická štúdia zameraná na používanie lokálnych prípravkov - šampónu, peny do kúpeľa a sprchového šampónu s obsahom ichthamolu 3%, 5% a 8% v dermatológii“. Tieto české dermatokozmetické prípravky značky Deta Werra už v najbližšom čase obohatia náš trh a budú pre mnohých ľudí s kožnými problémami (ale nielen pre nich) mimoriadnym prínosom v dennej hygiene.
Staré známe bylinky
A čo bylinky a rady našich starých materí? Liečivé byliny sa používajú pri výrobe kozmetických prípravkov skutočne požehnane. Niekedy až v
takých divých kombináciách, že u citlivých osôb môžu vyvolať aj nežiaduce reakcie. Napríklad, zoberme si šampóny. Pomaly aj malé dieťa
vie, že pri vypadávaní vlasov sú dobré výťažky zo žihľavy, chmeľu a brezová voda. Ale počuli ste niekedy o tom, že by sa dala na umytie
vlasov použiť biela hlinka, sterilizovaný kaolín? Nuž, v čistej forme iste nie, ale pokiaľ sa jej malé množstvo pridá napríklad do šampónu, ktorý obsahuje veľmi vyvážené množstvo výťažkov z rôznych byliniek (rumanček, breza bradavičnatá, praslička roľná, lopúch), zmenia sa jeho vlastnosti. Taký prípravok je potom možné skutočne s výborným efektom použiť nielen na bežnú hygienu, ale napríklad pri nadmernej tvorbe lupín, mastení vlasov a podobne. Vedia o tom mnohí, ale realizovať výrobu takéhoto šampónu (Promedical) sa podarilo práve u nás, na Slovensku firme KMK zo Spišskej Novej Vsi. A potom, že nemáme nápady!
Bez exotiky to nejde
K ozajstným novinkám a prestížnym výrobkom ale začínajú patriť tie, ktoré medzi hlavné účinné látky zakomponujú výťažky z bylín a stromov pre nás exotického pôvodu. Samozrejme, opäť ide o látky históriou a rokmi preverené, na ktoré sa akosi pozabudlo. Povedzte, či by vás priam neoslovil výrobok, ktorý obsahuje výťažky s extraktom z rozdrvenej kôry Mimosa tenuiflora, extrakt z hľuzy orchidey Orchis mascula - Orchidana, extrakt z hľuzy Amorphophallus konjac - Konjac Mannan a koenzým Q10. Tieto látky sa už veľmi dlho skúmajú v popredných svetových laboratóriách zaoberajúcich sa výrobou kvalitnej kozmetiky (Francúzsko, Nemecko). Nielen- že bola dokázaná ich účinnosť a podstatnenosť pri použití v rôznych typoch kozmetík (mlieká, krémy, pleťové vody, prípravky na ochranu pred slnečným žiarením a iné), ale majú svoje miesto aj pri použití vo farmácii. Napríklad o výťažku hľuzy orchidey Orchis mascula - Orchidana sa už dávno zistilo, že chráni kožu pred vonkajšími nepriaznivými vplyvmi, účastní sa na jej optimálnej hydratácii a má protizápalové účinky. Tajomne znejúci výraz Konjac Mannan v sebe ukrýva mystérium extraktu z vzácnej ázijskej rastliny. Výťažok buď samostatný, alebo v spojení napríklad s ovocnými kyselinami má vynikajúce vlastnosti pri úprave hydratácie kože, vyhladzovaní drobných vrások, a významne sa zúčastňuje aj na regenerácii kože. Množstvo prác potvrdzujúcich tieto vlastnosti pochádza napríklad z Japonska.
Že sa máme čo učiť, dokazuje príklad Mimosa tenuiflora. Tento strom, ktorý stará mayská civilizácia nazývala tepescohuite - drevená koža - skrýva nejedno neobjavené tajomstvo. To, čo sa už bezpečne vie, je fakt, že extrakty, ktoré sa získavajú z jeho rozdrvenej kôry, majú mimoriadne regeneračné vlastnosti. Využívajú ich pri príprave dermatologických liekov a špeciálnych kozmetických prípravkov. Aj keď pred časom boli ešte kozmetiká s uvedenými látkami pre nás viac-menej nedostupné, dnes je situácia iná. Mimoriadne kvalitná a na Slovensku vyrobená originálna kozmetika LAURA, ktorá využíva pre svoje výrobky extrakty Mimosa tenuiflora, Orchidana, Konjac Mannan a koenzým Q10, poteší nejednu ženu. Čo je sympatické, výrobky neobsahujú parfumy a bez problémov ich môžu používať aj osoby s veľmi citlivou pleťou.
Koenzým Q10
O koenzýme Q10 sa vie, že je skutočne motorom nášho života. Nenápadná látka, prítomná v každej bunke tela, ktorá rozhoduje o zdraví a chorobe ľudského organizmu, sa vyskytuje v mitochondriách všetkých buniek živočíšnej a rastlinnej ríše. Je nevyhnutný pre tvorbu, ale aj využitie bunkovej energie a svalovú činnosť. Koenzým Q10 je antioxidant, ktorý zneškodňuje voľné radikály, a preto má, samozrejme, miesto aj pri výrobe kozmetických prípravkov.
Hoci leto je ešte ďaleko, treba už dnes myslieť na to, ako pred horúcimi a intenzívnymi lúčmi slnka chrániť svoju kožu. Aj v tomto smere je veľa nového. Ale to už je na ďalšie dlhé rozprávanie.
(harm.sk)
Prezidentka Slovenskej spoločnosti estetickej dermatológie a kozmetiky